Obowiązujący system podatkowy w Polsce

podatkiSystem podatkowy w najprostszym skrócie to ogół przepisów prawnych i instytucji finansowych w zakresie ustalania i poboru podatków. Zasięgiem działania obejmuje on zarówno przepisy prawne dotyczące podatków, jak i całą strukturę podmiotów pobierających i płacących podatki (także te ustalające ich wysokość i warunki płatności). Podatki stanowią główne źródło finansowania zadań i potrzeb publicznych. Continue reading

Outsourcing płacowy – sposób na oszczędności w przedsiębiorstwie

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w naszym kraju. Możliwość wprowadzenia dodatkowych oszczędności oraz usprawnienie pracy poszczególnych działów – znacznie zwiększa efektywność pracowników, przy jednoczesnym zwiększaniu zysku danej firmy. Istnieje możliwość skorzystania z outsourcingu kadrowego lub płacowego.

Na czym polega outsourcing płacowy?
Jest to stosunkowo nowy rodzaj sposobu rozliczenia się z pracownikami lub nawet kontrahentami. Outsourcing płacowy polega na zleceniu firmie zewnętrznej wykonanie rozliczeń i przelewów dla pracowników. Dodatkowo, dana firma zewnętrzna, czyli taka która nie jest włączona do struktur firmy zlecającej – prowadzi wszystkie rozliczenia z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych oraz Urzędem Skarbowym. W wyniku tego, możemy skoncentrować się całkowicie na naszych obowiązkach i być pewnym że usługa zostanie zrealizowana w odpowiednim czasie. Jest to doskonałe rozwiązanie dla małych, średnich oraz dużych przedsiębiorstw.

19-135472Co możemy zyskać korzystając z outsourcingu?
Przede wszystkim na samym początku, warto wspomnieć o oszczędnościach, które znacznie zasilą budżet naszej firmy. Poprzez zlecenie firmie zewnętrznej wykonanie wszystkich usług związanych z księgowością – płacimy jedynie za wykonanie danej usługi, oszczędzając na nowych stanowiskach pracy. Poprzez powstanie outsourcingu – pracujemy z profesjonalistami w swoich dziedzinach, którzy ciągle podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe poprzez wiedzę oraz doświadczenie. W konsekwencji tego, korzystamy z usług profesjonalistów w niezwykle atrakcyjnej cenie.

Szukanie pracy

Współcześni ludzie bardzo szybko decydują się na podjęcie pracy. Dzieje się to zazwyczaj po zakończeniu edukacji, a także w czasie jej trwania. Młodzi ludzie decydują się na wykonywanie pracy sezonowej, na umowę zlecenie. Pracodawcy bardzo chętnie przyjmują młodą siłę roboczą, ponieważ utrzymanie ucznia, lub studenta, jako etatowego pracownika jest zdecydowanie tańsze i bardziej wygodne. Pracodawca może skorzystać z różnorodnych ulg, jakie przysługują mu za zatrudnienie takiej osoby. Ważne jest także to, że pracy szukają osoby na emeryturze. Otrzymywane przez nich pieniądze są często zbyt małe, dlatego starają się dorobić, aby móc prowadzić bardziej godne życie. Bardzo często pojawia się pytanie, jak i gdzie szukać pracy. Najważniejsze jest przede wszystkim to, aby wiedzieć, czym chcielibyśmy się najbardziej zajmować. Może to być jakaś konkretna posada, lub chociażby ogólny dział gospodarki. Potem musimy rozpocząć szukanie. Niezawodne są przede wszystkim urzędy pracy, czyli tak zwane pośredniaki, gdzie pracodawcy zamieszczają wszystkie oferty. Nie można także zapomnieć o telegazetach, codziennej prasie, Internecie, a także ulotkach i plakatach reklamowych.

Popyt i podaż

Podstawowymi pojęciami, jakimi posługuje się ekonomia są właśnie popyt i podaż. To one mają bardzo decydujący wpływ na odpowiedni rozwój gospodarki, która uzależniona jest od wielu czynników. Nie możemy zapomnieć, że na sytuacje rynku wpływa wiele czynników, ale popyt i podaż są jednymi z najważniejszych. Czasami zastanawiamy się, skąd jakaś firma wiedziała, że akurat jej towary będą przynosić takie, a nie inne zyski. Otóż istnieją dwie możliwości. Jedna z nich, to czysty przypadek, który zdarza się dość często. Inną możliwością jest to, że firma zatrudniła poważnych i dobrych ekonomistów, którzy doskonale wiedzieli, jakie towary są aktualnie potrzebna.popyt To jest właśnie popyt. Przed rozpoczęciem produkcji czegokolwiek, trzeba zapoznać się z potrzebami społeczeństwa i zbadać, czy będziemy sprzedawać przydatne rzeczy. Każda firma ma także ograniczone możliwości i nie może produkować ponad nie. Zbiór producentów nie ma niewyczerpalnych dochodów i możliwości twórczych. Takie działanie nazywamy podażom. Podsumowując, podaż to liczba towarów, która jest możliwa do wyprodukowania przez dane przedsiębiorstwa, a popyt, to liczba produktów, które mogą zostać zakupione i przyjęte przez społeczeństwo.

Sytuacja mniejszych przedsiębiorstw

W dzisiejszych czasach powstaje coraz więcej mniejszych firm. Zakładają je głównie ludzie młodzi, którzy chcą założyć rodzinę, kupić mieszkanie i zarabiać swoje, własne pieniądze na utrzymanie. Często sytuacja na rynku pracy i różnorodne oferty nie pozwalają na realizację takich planów, dlatego młodzi ludzie robią wszystko, aby urozmaicić sobie wysokość zarobków. W tym celu zakładają właśnie własną firmę, której działania są bardzo różne. Jeżeli ktoś nie ma żadnego doświadczenia i zawodu może założyć nawet firmę, która będzie zajmowała się sprzątaniem domów, czy powierzchni biurowych. W innym wypadku mamy możliwość założenie przedsiębiorstwa, które tematycznie będzie odpowiadać wykształceniu. Ogólna sytuacja małych firm jest bardzo dobra. Już od kilkunastu lat robi się wszystko, aby zapewnić wygodę i komfort właścicielom małych przedsiębiorstw. W tym celu stosuje się różnego rodzaju regulacje prawne, które ułatwiają rozliczanie się z Urzędem Skarbowym oraz pozyskiwanie wszystkich ulg. Państwo prowadzi także specjalistyczne porady, które mają pomóc młodym przedsiębiorcą w osiągnięciu życiowego celu.

Gospodarka i rynek

Gospodarka w wielu krajach świata opiera się przede wszystkim na funkcjonowaniu rynku. Rynek, to zbiór firm i przedsiębiorstw, które zostały założone na terenie danego kraju. To jednak nie wszystko. Aby móc je zaliczyć do gospodarki, muszą one także funkcjonować na terytorium danego państwa. Błędem jest myślenie, że wystarczy tylko ich powstanie w kraju. Rynek to mechanizm bardzo skomplikowany. Opiera się przede wszystkim na obliczeniach procentowych, które nie jednej osobie przysporzyły już sporo kłopotów. Najważniejszą kwestią jest wydajność wszystkich firm, które wchodzą w skład rynku. Jeżeli zarabiają one mało pieniędzy, możemy mówić o bardzo niskiej wydajności, jeżeli dużo – wysokiej. Warto także pamiętać, że istnieją firmy, które posiadają status spółki akcyjnej. Jest to najbardziej interesująca kwestia, która dotyczy zwykłego obywatela. Akcje takiej firmy, czyli udziały w jej funkcjonowaniu może bowiem wykupić każdy człowiek. W tym celu należy udać się do biura maklerskiego, w którym dowiemy się, jak postąpić w podobnej sytuacji. Transakcja odbędzie się tylko i wyłącznie, dzięki maklerowi. Samodzielnie nie możemy kupować akcji.

Koszty założenia firmy

Założenie własnej firmy wiąże się ze sporymi zobowiązaniami finansowymi. Przede wszystkim trzeba pokryć koszty założenia własnej działalności gospodarczej, które są wcale niemałe. Warto także zauważyć, że musimy je wpłacić w różnych urzędach i na rzecz zupełnie innych instytucji. Każdy bowiem myśli o tym, aby jak najwięcej zarobić na powstaniu nowej firmy. Musimy przede wszystkim postarać się o wydanie zgody na prowadzenie działalności gospodarczej. Musimy przy tym spełnić liczne kryteria, podać odpowiednie dane, a także zdeklarować zakres działań przedsiębiorstwa. Nic nie może poddawać w wątpliwość myślenia urzędników, ponieważ będą oni zmuszeni rozpocząć proces zakładania firmy od nowa, co będzie kolejnym wydatkiem dla naszego portfela. Założenie firmy, to także stworzenie specjalnych pieczęci, które będą znakiem rozpoznawczym przedsiębiorstwa, a także jednym z potwierdzeń różnorodnych transakcji. Warto także zauważyć, że musimy wynająć jakiś lokal. Nie jest to konieczne w przypadku małych firm, które mogą znajdować się w miejscu zamieszkania właściciela.

Rynek walutowy

Istotnym elementem działalności współczesnej, światowej gospodarki są różnego rodzaju waluty. Tak naprawdę, to ich kursy dyktują notowania giełdowe oraz sprawiają, że niektóre firmy bankrutują, a inne wybijają się w górę. Mechanizm działania wszystkich pieniędzy jest bardzo prosty i skomplikowany. Na samym początku należy przyjąć i zbadać, ile gotówki może być w powszechnym, krajowym obiegu. Nie można dodrukować banknotów, lub wybić nowych monet bez odpowiedniego badania rynku i zgody Ministra Finansów. Każde nietrafne działanie i nieodpowiednie decyzja mogłaby doprowadzić do hiperinflacji, z którą mieliśmy do czynienia w minionym okresie gospodarki kapitalistycznej. Sytuacja była taka, że rano jajko kosztowało mniej, lub więcej, niż wieczorem. Charakterystyczne stało się także to, że dominowały kosmiczne ceny. Za zwykłą, codzienną gazetę musieliśmy zapłacić kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jak widać, należy bardzo rozsądnie posługiwać się wszystkimi walutami i decydować o ich obiegu w sposób racjonalny. Najbardziej popularne waluty, to na pewno dolar i euro. Jest to spowodowane liczbą ludzi, którzy posługują się danymi pieniędzmi, a także ilością państw, jakie posiadają je w swoim obiegu.

Podatki

W każdym państwie istnieje bardzo specyficzny system finansowy. Także w naszym kraju mamy do czynienia z takim założeniem. Za system pieniężny państwa odpowiada najwyższa władza, na czele z Ministerstwem Finansów. Kraj ma przeróżne dochody, takie jak: dotacje, dofinansowania, czy procent udziału w różnych firmach i sprzedaży surowców. Najważniejszym jednak źródłem pomnażania gotówki są różnego rodzaju podatki. Płaci je każdy człowiek, który podejmuje samodzielną pracę w jakimś przedsiębiorstwie. Z tej formy odpowiedzialności za finanse państwa są zwolnione jedynie dzieci, które uczą się i żyją na utrzymaniu rodziców. Nie możemy także zapomnieć o wszystkich firmach i wielkich przedsiębiorstwach, które muszą odprowadzać odpowiednie środki ze swoich całościowych dochodów oraz pensji pracowniczych. System podatkowy w Polsce jest bardzo skomplikowany. W niektórych krajach robi się wszystko, aby sprawę ułatwić, wprowadzając tak zwany podatek liniowy. Niestety w Polsce się to nie udaje i mamy kilka rodzajów zobowiązań finansowych wobec państwa, podzielonych na różne progi finansowe.

Kredyty i pożyczki

Coraz więcej ludzi we współczesnym świecie korzysta z kredytów, lub pożyczek. Jest to zobowiązanie finansowe wobec banku, który użycza klientowi określoną gotówkę. Przed dokonaniem takiej transakcji należy przede wszystkim zapoznać się z treścią umowy, a potem wystarczy ją podpisać. To w niej zawarte są różnorodne postanowienia. Ważne jest, abyśmy przeczytali dokument „od deski do deski”, aby nie było sytuacji, w której zostaniemy narażeni na starty finansowe. Prawo mówi, że banki muszą informować klientów o niekorzystnych manewrach bankowych i rzeczywiście to robią. Jest to jednak zapisane drobnym druczkiem, gdzieś na samym dole strony, gdzie normalny człowiek nie zawsze zagląda. Kredyt to zobowiązanie finansowe o dużych rozmiarach. Można go wziąć na samochód, mieszkanie, dom, a także niektóry, drogi sprzęt elektroniczny. Okres spłaty jest także wydłużony i odpowiednio proporcjonalny do sumy zobowiązania. Pożyczki, to zazwyczaj drobne sumy, które należy oddać w krótszym czasie. Wszystkie spłaty odbywają się w ratach, które klient ustala na samym początku z własnym bankiem. Niektóre z nich są bardziej przychylne i proponują lepsze warunki, a inne – gorsze.